Zapisane kolorami

17 kwietnia w Muzeum Historii Katowic miało miejsce szczególne wydarzenie: otwarcie wystawy i wernisaż prac uczniów Szkoły Podstawowej nr 61 im. Polskich Kawalerów Maltańskich Specjalnej w Katowicach. Dlaczego szczególne? Bo artystami prezentującymi swoje dzieła są niepełnosprawne dzieci, które poprzez sztukę pokazują swoje spojrzenie na świat.

Jest to już siódma wystawa gdzie uczniowie katowickiej szkoły prezentują swoje prace w Muzeum Historii Katowic, w sali im. Witkacego. Przygotowania do wystawy trwały od października, a prace powstały pod okiem Izabeli Kubali. – Wernisaż ma na celu rozpropagowanie zdolności uczniów i ich zainteresowań. Dzieci nad swoimi dziełami pracują cały rok, obserwując świat wokół, zdobywając nowe doświadczenia ale też korzystając z tego co im podpowiada wyobraźnia. Dla nas nauczycieli, rodziców jest to okazja do głębszego zrozumienia dzieci, ich charakterów, potrzeb i marzeń – podkreśla Izabela Kubala, pomysłodawczyni tego wyjątkowego projektu.

Zapisane kolorami – Monitor Rynkowy

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem “Zapisane kolorami”. Prezentowane obrazy inspirowane są rzeczywistością lub stanowią próbę jej odzwierciedlenia. Wspomnienie z podróży, spaceru czy nawet widok z okna zachęcają do utrwalania wrażeń. Powstają linie, punkty i płaszczyzny, które są szkicem myśli lub spontanicznym gestem, sposobem wyrażenia marzeń, emocji i zainteresowań – czyli efektem wyobraźni młodych twórców. W tym roku zaprezentowano około 50 prac, w różnych technikach i w różnych gamach kolorystycznych. Wernisaż uświetnił występ taneczno-wokalny przygotowany przez młodych artystów pod opieką Zuzanny Wasielewskiej.

Zapisane kolorami – Monitor Rynkowy

Nie od dziś wiadomo, że sztuka jest również formą terapii. Arteterapia, pozwala dzieciom na otwarcie się na otaczający świat. Terapia sztuką opiera się na przeświadczeniu, że kreatywny proces, wyrażany tworzeniem sztuki, ma niezwykłą wartość prozdrowotną. Wachlarz możliwości jej stosowania jest szeroki, bowiem znajduje ona swoje zastosowanie w edukacji, medycynie, jak i resocjalizacji. Ważne w arteterapii jest bazowanie na potencjale twórczym dziecka i wykorzystywanie różnych form oddziaływań, dostosowanych do jego możliwości psychofizycznych. Różne rodzaje arteterapii stymulują funkcje poznawcze, behawioralne i emocjonalne dziecka, co pozytywnie wpływa na jego samorozwój, samopoznanie i kształtowanie rozwoju osobowego. Świat artystyczny jest niezwykłym miejscem, w którym dzieci niepełnosprawne mogą być całkowicie sobą i pokazać co tak naprawdę mają w środku. Za to sam wernisaż, oprócz tego, że jest bardzo dużym przeżyciem dla dzieci to również jest możliwością porozumiewania się osób niepełnosprawnych z otoczeniem. 

Zapisane kolorami – Monitor Rynkowy

Dla życia naszej szkoły ten coroczny wernisaż jest świętem. Jest triumfem współpracy dzieci, nauczycieli, rodziców, pokazującym, że w świecie szkoły nie istnieją animozje. Wszyscy chcemy pokazać mocne strony dzieci niepełnosprawnych – mówi Barbara Strzempa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 61 im. Polskich Kawalerów Maltańskich Specjalnej w Katowicach. I dodaje – Wbrew powszechnej opinii, że osoby niepełnosprawne wymagają nieustannej pomocy czy nawet nieustannego wyręczania, te osoby mają w sobie niezwykły potencjał, ogromne możliwości do działania na wielu płaszczyznach. Wernisaż jest naszym wkładem, dzieci, nauczycieli, rodziców, w przekonanie społeczeństwa, że dokładnie tak jest. Dzieci niepełnosprawne często mają problemy z wyrażaniem samych siebie, nie potrafią wyrazić tego werbalnie, czy też w normach uznawanych za prawidłowe. A właśnie dzięki sztuce staje się to możliwe.

 

Dzięki takim inicjatywom Szkoła z Katowic zyskuje duży rozgłos i ma możliwość wypromowania i pokazania, że są takie miejsca, w których dzieci mogą czuć się sobą, czuć się bezpieczne i być dobrze wyedukowane. Tym bardziej jest to idea warta nagłośnienia. 

Wystawę w Muzeum Historii Katowic można zobaczyć do 30 czerwca 2019 r.

Anna Knapek

 

Cytat przewodni tegorocznej edycji wystawy.

Czy ptaki są jedynymi zwierzętami, które fruwają?
– Są jeszcze motyle.
– Mają inny sposób wyrażania swej radości. Jest on zapisany kolorami
na ich skrzydłach.

Andre Gide ( Symfonia pastoralna)

Zapisane kolorami – Monitor Rynkowy

Podziel się:

Nastepne

Woda może tanieć

czw. maj 30 , 2019
Miejskie Zakłady Komunalne Spółka z o.o. w Witnicy jako jedno z nielicznych przedsiębiorstw w branży doprowadziły do znaczącej obniżki ceny wody i ścieków MZK w Witnicy dokonało niemal niemożliwego: jest jednym z niewielu przedsiębiorstw w Polsce, które przy wprowadzeniu nowej taryfy dokonały obniżki ceny wody i ścieków. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia samorządu Gminy Witnica. Synergiczne działania doprowadziły do redukcji ceny m3 wody i ścieków łącznie o niemal 4 […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie