Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii: Naukowy partner biznesu

Od prawie dwóch lat z sukcesem działa Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii. Nowoczesny ośrodek, mający na celu synergię nauki z biznesem, skupia najlepszych specjalistów z nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych

Synergia nauki i biznesu to kościec naszych działań, gdyż tej dobrze pojętej współpracy ciągle jeszcze brakuje – podkreśla prof. dr hab. Bronisław Marciniak, Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii, były rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. – Chcemy skupiać fachowców z różnych dyscyplin naukowych, a zarazem rozwijać kontakty z przemysłem tak, aby powstawały projekty zintegrowane z rzeczywistymi potrzebami współczesnego biznesu.

WCZT mieści się w pięknym, niedawno oddanym budynku na poznańskim kampusie uniwersyteckim. Ponieważ jego założyciele są chemikami, jako początek działań tej wyjątkowej placówki obrano właśnie chemię: opracowywanie oryginalnych syntez chemikaliów, biochemikaliów i agrochemikaliów (tzw. fine chemicals). Centrum mocno stawia na nowej generacji bio- i nanomateriały, a co za tym idzie, opracowanie zaawansowanych technologii i biotechnologii ich wytwarzania z przeznaczeniem m.in. dla medycyny, farmacji, rolnictwa i wielu innych gałęzi przemysłu. Celem badań jest również stworzenie podstaw technologicznych dla szeregu zastosowań chemii bioorganicznej, biologii molekularnej i biotechnologii w szeroko pojętej ochronie zdrowia (tj. molekularnej i komórkowej terapii oraz diagnostyce medycznej), a także dla zastosowań agrotechnicznych i w przemyśle spożywczym.

Tego chce biznes

Tym, co nadaje mocny rys charakterowi WCZT, jest nawiązywanie współpracy z przedsiębiorcami. Placówka chce tworzyć specgrupy naukowców w branżach applied chemicals and biochemicals. Wszystko po to, żeby od razu wraz z firmami, które potrzebują badań, pisać wspólne projekty naukowe. Taka jest przyszłość rozwoju Polski, Europy i świata.

WCZT jest przedsięwzięciem integrującym środowiska naukowe stolicy Wielkopolski – podkreśla prof. dr hab. Bogdan Marciniec, założyciel i były Dyrektor WCZT w latach 2009–2017, również były rektor UAM. – Z jednej strony zajmujemy się odkryciami naukowymi, z drugiej – szukaniem zastosowań, przełożeniem odkryć na badania rozwojowe. Posiadamy aparaturę i instalacje na najwyższym poziomie. Zbieramy propozycje współpracy z całego świata; Amerykanie, Europejczycy chcą u nas prowadzić badania, bo po prostu jest taniej, a zarazem mamy świetnej klasy fachowców.

Fundamentem gwarantującym sprawne działanie WCZT jest doświadczenie zebrane podczas 20-letniej działalności pierwszego w Polsce Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, olbrzymi potencjał naukowy kadry zarządzającej, a także ulokowanie w jednym miejscu najnowocześniejszego sprzętu analitycznego i pomiarowego. Tutejsze laboratoria czy zwierzętarnia to wymarzone miejsca na eksperymenty. To właśnie dlatego już 15 przedsiębiorstw zgłasza chęć ulokowania swoich ośrodków badawczych na terenie Centrum. Niedawno kontakt nawiązali ortopedzi i i neurolodzy.

Warto zaznaczyć, że WCZT służy też rozwojowi młodych naukowców. Stwarza ogromną szansę dla nowej generacji polskich pasjonatów, którzy szukają bardzo dobrego miejsca dla swojego rozwoju. Tu mają szansę realizować projekty o zasięgu międzynarodowym.

W diagnozie Regionalnej Strategii dla Innowacji dla Wielkopolski wykazano ponadprzeciętny potencjał badawczo-naukowy Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii. – Tak, to prawda, nie mamy się czego wstydzić i możemy konkurować z najlepszymi. Podam przykład: mój dawny amerykański szef sprzed 20 lat dziś korzysta z naszej infrastruktury badawczej oraz pomocy naszych naukowców przy własnych projektach. Zapraszamy polskie koncerny do współpracy, w szczególności w zakresie wykorzystania WCZT jako części struktury tworzonych centrów badawczych. Nasze najważniejsze walory to: multidyscyplinarność, innowacyjność, badania aplikacyjne i lokalizacja na kampusie – sumuje prof. B. Marciniak.

Mogłoby być jeszcze lepiej

Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii: Naukowy partner biznesu – Monitor Rynkowy

prof. Bronisław Marciniak, Dyrektor WCZT:

Fakt, że stanowimy wyjątkową jednostkę, nie oznacza, że wszystko jest usłane różami. Utrzymanie WCZT kosztuje ok. 8 mln zł rocznie. Marzy nam się układ, w którym WCZT stałoby się częścią uniwersytetu badawczego, aby miało prawo działać na rzecz całego konsorcjum. Póki co, potrzebne jest wsparcie naszej działalności operacyjnej. Idealne byłoby dla nas funkcjonowanie w modelu: 1/3 budżetu pochodzi z uczelni, 1/3 daje państwo, 1/3 wypracowują nasze własne projekty.

Jakub Lisiecki

Podziel się:

Nastepne

Pół wieku tradycji i nowoczesności w kształceniu

wt. paź 24 , 2017
To będzie wyjątkowy rok akademicki dla Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. W lutym 2018 r. mija dokładnie 50 lat od pojawienia się go na mapie szkolnictwa wyższego. Dziś jest jednym z najlepszych w kraju, rozpoznawalny w Europie, gwarantuje wysoką jakość kształcenia oraz światowy poziom prac naukowych i badawczo-wdrożeniowych Korzeni Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej można się doszukiwać o wiele wcześniej. Już w okresie międzywojennym w kręgach wielkopolskich przemysłowców powstała idea […]
Pół wieku tradycji i nowoczesności w kształceniu – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie