Jakość leczenia

Jakość leczenia – Monitor Rynkowy

O zarządzaniu szpitalami z prof. dr. hab. Janem Krakowiakiem, prezesem Poddębickiego Centrum Zdrowia sp. z o.o. rozmawia Danuta Klimek

Uzdrowił pan już kilka szpitali, a Poddębickie Centrum Zdrowia ma znakomitą renomę. Jaka jest recepta na służbę zdrowia? Co radzi pan  zarządzającym szpitalami?

Przede wszystkim nie bać się decentralizacji w szpitalu i zmierzać do modelu, w którym zarówno ordynator, jak i pielęgniarka oddziałowa widzą i czują, że są faktycznymi gospodarzami oddziału,  odpowiadają za jego poziom i jakość leczenia. To gwarantuje korzyści dla pacjenta. Dobrze jest, gdy coraz większa grupa ludzi utożsamia się z zarządzaniem szpitalem, przecież niemal każdy z nas z natury lubi być gospodarzem i kiedy czuje, że jest „na swoim”, zabiega o prestiż odcinka, na którym gospodaruje. 

Jakie są pana osiągnięcia w tej materii?

Osiem lat temu szpital w Poddębicach był na krawędzi likwidacji z 54-milionowym zadłużeniem. Dziś jesteśmy jednym z najlepszych w Polsce ośrodków leczenia nowotworów, przyjeżdżają do nas chorzy z całego kraju. Mogą liczyć na kompleksową pomoc i dostęp do wielu świadczeń w jednym miejscu. Posiadamy innowacyjny sprzęt na najwyższym poziomie. 

Czy decentralizacja zarządzania to klucz do sukcesu?

Wszystko zależy od ludzi. Sukces i dobre wyniki to przede wszystkim, zasługa zespołu wysokiej klasy specjalistów. Trzeba dostosować rynek usług medycznych do lokalnych potrzeb. Inne są one np. w Świnoujściu, gdzie mnóstwo ludzi cierpi na choroby reumatoidalne, a inne w aglomeracji katowickiej ze wzmożeniem chorób układu oddechowego. Rodzi się coraz mniej dzieci, więc w wielu placówkach utrzymywanie na siłę oddziałów położniczych generuje olbrzymie koszty bez efektów. A mały oddział, słabo wykorzystywany, oznacza zatrudnianie specjalistów mniejszej rangi, a co za tym idzie – pogarszanie jakości. 

Jakie plany?

Stworzenie w Poddębicach pełnoprofilowego szpitala onkologicznego idealnie wpasowującego się w potrzeby tej części Polski. Mamy już stosowne pozwolenia na uruchomienie radioterapii, projekt otrzymał bardzo dobrą ocenę wojewody. Czekamy na decyzję rządu. 

Podziel się:

Nastepne

Spółdzielnia z bakcylem

śr. paź 30 , 2019
SM „Hutnik” w Sosnowcu jest jedną z większych spółdzielni w mieście. Od lat 80. zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami, dbając o mieszkańców Spółdzielnia „Hutnik” podejmuje szereg działań, które nie tylko poprawiają estetykę osiedla, ale również podnoszą jakość i komfort życia mieszkańców. Obecne zarządzanie nieruchomościami to jednak nie tylko bieżące administrowanie oraz zapewnianie bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości, lecz również dbanie o wynik ekonomiczny oraz zaspokajanie potrzeb mieszkańców. „Hutnik” prowadzi na […]
Spółdzielnia z bakcylem – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie