Biznes i nauka, czyli polska myśl technologiczna z Andrychowa

Polska myśl technologiczna

O znaczeniu jakości i nowoczesnych technologii z prezesem zarządu Andrychowskiej Fabryki Maszyn DEFUM S.A. Arturem Bartkowiakiem rozmawia Anna Knapek

 

71 lat działalności na polskim rynku to pokaźna liczba. Jak wyglądały początki firmy?

Andrychowska Fabryka Maszyn jest jedną z najstarszych fabryk przemysłowych w Polsce, a także wiodącym producentem obrabiarek skrawających. Powstała w 1946 r., rozpoczynając od produkcji tokarek i szlifierek. Warto podkreślić, że firma od początku jest oparta w 100% na polskim kapitale. Teraz produkujemy wyłącznie obrabiarki sterowane numerycznie własnej konstrukcji i oparte na licencji członka naszej grupy kapitałowej, w tym tokarki kłowe, tokarki pionowe, centra pionowe, frezarko-nakiełczarki, linie produkcyjne i maszyny specjalne projektowane pod specyficzne potrzeby naszych klientów.

 

Oprócz ogromnego doświadczenia i tradycji, jaka się z tym wiąże, stale staracie się podążać za nowymi trendami, a wręcz je tworzyć.

Tak, to prawda. Dosyć intensywnie pracujemy nad nowymi produktami. Oczywiście, jest tendencja do wyszukiwania i stosowania w produkowanych obrabiarkach innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych technologii, co także u nas jest bardzo mocnym elementem w działalności. Ale w produkcji obrabiarek przede wszystkim liczy się doświadczenie: monterów, operatorów, konstruktorów, serwisantów. To jest klucz do sukcesu. Dzięki jakości naszej pracy mamy referencje co najmniej 20-letnie, bo zazwyczaj tyle pracują nasze urządzenia bez większych usterek. Proszę mi wierzyć, to bardzo długo jak na takie maszyny. I my to doświadczenie mamy – 71 lat na rynku robi swoje. Natomiast, podkreślę to raz jeszcze, nie zapominamy o nowoczesnych technologiach, bo bez nich żadna firma nie może istnieć. Jednym z takich elementów jest stosowanie nowoczesnych systemów sterowania CNC, a to dodatkowo ma korzystny wpływ na naszą konkurencyjność. Mamy własne biuro konstrukcyjne, ale również prowadzimy ścisłą współpracę z doświadczonymi konstruktorami z Centrum Badawczo-Konstrukcyjnego Obrabiarek – autora większości produkowanych w powojennej Polsce obrabiarek.

 

Czyli stawiają państwo na synergię nauki z biznesem?

Oczywiście. Dzięki temu możemy pozwolić na sobie na większą elastyczność wobec wymagań klienta rynkowego. Jesteśmy w stanie wprowadzać do naszych produktów nowe rozwiązania i spełniać nawet najbardziej wymagające oczekiwania. Łączymy nasze doświadczenie z wiedzą naukowców. W ramach programu Innowacyjna Gospodarka współpracujemy z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie, Politechniką Poznańską i Centrum Badawczo-Konstrukcyjnym Obrabiarek Sp z o.o. Realizujemy projekty: „Uniwersalne, wysokowydajne, 5-osiowe centrum obróbkowe ze stołem uchylno-obrotowym” i „Wysokowydajna tokarka do toczenia gwintów falistych”. Synergia nauki z biznesem jest teraz nieodłącznym elementem każdej działalności. My mamy doświadczenie, pomysły i zespół znakomitych konstruktorów, a dzięki pracy naukowców otrzymujemy merytoryczną podbudowę dla stworzonych rozwiązań. Razem daje to gotowy produkt z bezpieczną procedurą wdrażania, a właśnie tego oczekują klienci.

 

Do kogo zatem chcą państwo trafić ze swoimi produktami?

Wytwarzane przez nas maszyny są kompaktowe, ale mają w sobie wiele opcji, np. do małoseryjnej produkcji, z możliwością kompleksowej obróbki detalu, którymi możemy dowolnie żonglować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb klienta. Dlatego chcemy trafiać do każdej, dużej i małej firmy. Teraz naszym głównym rynkiem zbytu są sektory motoryzacyjne, ale tak naprawdę praktycznie z każdej branży – chociażby medycznej czy energetycznej – mółgbym wymienić przynajmniej jeden podmiot, w którym znajdują się nasze maszyny. Ta uniwersalność jest dużym atutem.

Co stanowi o najwyższej jakości firmy?

Po pierwsze ludzie. Siłą Andrychowskiej Fabryki Maszyn są pracownicy. Mogę śmiało powiedzieć, że tworzą oni olbrzymi potencjał tej firmy. To specjaliści z najwyższej półki, a zarazem ludzie, którzy pracują tutaj po 20 lat. Po drugie: jakością działania jest jakość produkcji. Ta materialna, czyli korzystanie z najlepszych surowców i półproduktów. Cały czas pracujemy nad udoskonalaniem konstrukcji, nad rozwojem produktu i nad poszerzaniem jego funkcjonalności. To są kluczowe sprawy dla naszej działalności. Po trzecie: doświadczenie i nieustanna chęć sięgnięcia po więcej.

 

A jakie są plany na najbliższą przyszłość?

Celem na najbliższy rok jest oczywiście zwiększenie wydajności zakładu, a tym samym produkcji, poprzez optymalizację pewnych procedur. Chcemy zwiększyć udział w rynku i wyprzedzić konkurencję w zakresie nowych rozwiązań, które wprowadzamy. Liczymy także na zwiększenie przychodów ze sprzedaży na rynku zewnętrznym. Nasze produkty cieszą się renomą, którą doceniają już nie tylko krajowi klienci, ale co raz częściej także zagraniczni.

Podziel się:

Nastepne

Personalizacja edukacji: gra w odkrywanie talentów

pt. cze 23 , 2017
Personalizacja edukacji MBA Innovation and Data Analysis – program wysoko oceniany przez absolwentów – powstał ze współpracy Instytutu Podstaw Informatyki PAN z Woodbury School of Business UVU (USA)   Instytut Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk oferuje studia podyplomowe MBA – Innovation and Data Analysis, który prowadzi w partnerstwie z Woodbury School of Business UVU (USA) – uczelnią, która szczyci się praktycznym wymiarem swoich programów oraz akredytacją AACSB. Studia MBA skierowane […]
Serwerownia IPI PAN

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie